Jihlavské listy

Klavírní pocta české hudbě

08-11-2018

Interpreti: Renata a Igor Ardaševovi

 

PROGRAM:

B. Smetana: Z cyklu Má vlast - Vyšehrad, Vltava, Šárka

A. Dvořák: Slovanské tance (výběr)

 

Renata Ardaševová je životní i umělecká partnerka Igora Ardaševa, zrála umělecky na ostravské konzervatoři (klavír, skladby), JAMU (u Inessy Janíčkové) a mezinárodních interpretačních kurzech. Během studií se zúčastnila šesti domácích interpretačních i skladatelských soutěží a ze všech si odnesla 1. cenu, nejvýrazněji se však v tomto směru zapsala do podvědomí posluchačů svým vítězstvím v mezinárodní chopinovské soutěži v Mariánských Lázních a ziskem tzv. Gordon Trust Prize z mezinárodního klání v Glasgowě. Své specifické pianistické umění vkládá s nádhernou samozřejmostí jak do sólistických kreací, tak do fantazijně posvěcené spolupráce v komorních žánrech.

 

Igor Ardašev patří k nejvýraznějším osobnostem střední generace evropských pianistů. Jako rodák z Brna pianisticky zrál u Inessy Janíčkové na brněnské konzervatoři i Janáčkově akademii múzických umění a své vzdělání si rozšířil mj. na mistrovských kurzech u Paula Badury-Skody a Rudolfa Serkina. Na své mladistvé soutěžní úspěchy (zvl. na Smetanovské soutěži a Concertinu Praga) navázal překvapivě brzy jednak pozoruhodnou 5. cenou z  prestižní moskevské soutěže P. I. Čajkovského, jednak titulem laureáta Mezinárodní soutěže Pražského jara a obzvlášť skvěle si v tomto směru počínal i v první půli 90. let, kdy si postupně přivezl 1. cenu ze soutěže M. Callasové v Aténách, titul laureáta ze soutěže královny Alžběty v Bruselu, 1. cenu ze soutěže Belgického rozhlasu a televize a laureátský titul z mezinárodního klání Marguerity Longové a Jacquese Thibauda v Paříži. Dnes má za sebou imponující počet úspěšných recitálů i koncertních vystoupení (Evropa, Amerika i Japonsko) a řadu znamenitých nahrávek. K těm nejzajímavějším patří vedle počinů sólistických (Čajkovskij, Liszt, Beethoven, Dvořák, Ježek, Janáček, Martinů atd.) také snímek čtyřruční verze Janáčkovy předehry Žárlivost realizovaný ve spolupráci s Rudolfem Firkušným a komplet čtyřruční verze Dvořákových Slovanských tanců nahraný s Renatou Ardaševovou.

Místo konání: Gotická síň radnice města Jihlavy (JIHLAVA)
Čas konání: 19:00

Fotografie

Žádné fotografie

Komentáře

Žádné komentáře

Nový komentář

Jméno*: 
E-mail: 
Www: 
Komentář*: 
Kontroní kód*: 
Kontrolní kód je součet čísel 7 a 8, za který napíšete číslo 18.

Vložit komentář
« zpět

Jak se Vám líbilo

14-04-2019

S Jihlavskými listy za pohádkou - Zajíčku a slepičko, čípak je to vajíčko?

Hraje: Divadlo Kos

Místo konání: Jihlava - Divadlo Na Kopečku
Více »Cena od: 70 Kč
17-03-2019

S Jihlavskými listy za pohádkou - Splněná přání

Hraje: Divadlo Mazec

Místo konání: Jihlava - Divadlo Na Kopečku
Více »Cena od: 70 Kč
17-02-2019

S Jihlavskými listy za pohádkou - Myšáci jsou rošťáci

Hraje: Divadlo Minaret

Místo konání: Jihlava - Divadlo Na Kopečku
Více »Cena od: 70 Kč

ZA POHÁDKOU S JIHLAVSKÝMI LISTY
PRAVIDELNÉ FOTOSOUTĚŽE JIHLAVSKÝCH LISTŮ
SPORTOVEC
JIHLAVSKA
SPORTOVEC KRAJE VYSOČINA
Jihlavské listy pořádají pohádky ve velkém sále Reform kina Dukla Jihlava
Více informací najdete na www.jihlavske-listy.cz

Jihlavské listy pro Vás chystají řadu zajímavých fotousoutěží. Hlasování probíhá na našich webových stránkách www.jihlavske-listy.cz

Jihlavské listy ve spolupráci se Statutárním městem Jihlava a DDM vyhlašují XVIII. ročník soutěže "Sportovec Jihlavska 2017".
Vyhlášení nejlepších sportovců Kraje Vysočina, jejímiž vyhlašovateli jsou Jihlavské listy a Kraj Vysočina. Během slavnostního galavečera jsou vyhlašovány výsledky čtenářské ankety a odborných ocenění.
Více » Více » Více » Více »
© 2007 Parolaart s.r.o. edited by N.E.S.P.I